OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Štandard

 ČÍNSKY CHOCHOLATÝ PES

Štandard FCI č. 288 zo dňa 11. 5. 1998
Dátum publikácie pôvodného štandardu: 24. 06. 1987

Zem pôvodu: 

Čína
Patronát štandardu: Veľká Británia
Využitie
: spoločenský pes
Klasifikácie FCI: skupina 9 – spoločenské plemená
                         sekcia 4 – naháči
                         bez pracovnej skúšky
Pôvod: Ako všetky tzv. naháče vznikol pravdepodobne genetickou mutáciou, teda náhlou zmenou dedičnej informácie, ktorú človek chovateľsky podchytil. V Číne chovali bezsrsté psy už pred naším letopočtom, preto sa niektorí bádatelia nazdávajú, že všetky naháče sveta sú odvodené od čínskych predkov, čo však nie je pravdepodobné. V Európe bezsrsté psy prvý raz predviedli roku 1885, ozajstný chov sa však začal iba prednedávnom, v sedemdesiatych rokoch.
 
Popis: Malý, elegantný a jemný pes, vyskytujúci sa v dvoch typoch: Deer (ušľachtilejší, s jemnými kosťami) a Cobby (robustnejší, hoci stále elegantný, s ťažším telom aj kosťami). Hlava s pretiahnutou, mierne zaguľatenou lebkou, hladká, bez nadmerného množstva vrások, s mierne sa zužujúcim, nie špicatým ňucháčom. Na temene chocholček nerovnakej dĺžky, najlepšie dlhý a splývavý. Oči stredne veľké, tmavé, ďaleko od seba. Uši nízko nasadené, veľké a vztýčené, so strapcami alebo bez nich. Krk dlhý, suchý, vysoko nesený, bez laloka. Nohy dlhé a štíhle, laby zajačie, t. j. dlhé a úzke, dolu s tzv. ponožkami, utvorenými dlhou srstou. Telo stredne dlhé, pružné, hrudník dosť hlboký, siaha po lakte, ale nie sudovitý. Chvost vysoko nasadený, postupne sa zužuje, na konci s dlhým splývavým strapcom, pri pohybe nesený hore alebo nabok. Telo pokryté jemnou, mäkkou a veľmi teplou kožou. Zvyšky srsti iba na hlave, na chvoste a na labkách. Jestvuje aj osrstený typ, tzv. powder puff (labutienka), ktorého dlhá srsť pokrýva celý povrch tela okrem tvárovej partie. Farba akákoľvek, aj v kombinácii. Veľkosť: Kohútiková výška psov je asi 28-33 cm a súk 23-30 cm, hmotnosť do 5 kg, skôr menšia.
 
Charakteristika: Aktívny pes s pôvabnými pohybmi, vrtký a hravý. Je veľmi bystrý a vnímavý, voči cudzím rudom nedôverčivý, k vlastným rudom, vrátane detí veľmi milý a prítulný. Je inteligentný a ľahko sa učí.
 
Zvláštne nároky: Nenáročný, pozornosť treba venoval iba teplote. Potrebuje ubytovanie v teple. Pri prechádzkach v mrazivom počas (musí mat oblečený "kabátik"), v lete sa naopak na priamom slnku môže spáliť, preto ho treba krémovať ochranným krémom s príslušným faktorom. Rozmnožovanie si žiada skúsenosť a vedomosti. Treba uvážlivo krížiť osrstenú a neosrstenú varietu, lebo dochádza k uhynutiu šteniec dôsledkom tzv. letálneho génu.
 
Využitie: Spoločenský pes vhodný aj pre alergikov.
 
Výskyt: Ešte prednedávnom bol veľmi vzácny, dnes patrí medzi najobľúbenejšie plemená.
 

 
www.scarabeus.sk